Кінезіотейпінг

Кінезіотейпінг – один із методів фізичної реабілітації, ефективний метод лікування розтягнення зв’язок, м’язових болів та інших травм, а також гематом та набряків за допомогою спеціальної клейкої стрічки (тейпу). Метод розроблений японським рефлексотерапевтом і хіропрактиком Кензо Казе в 70-х роках XX століття і вже понад 20 років застосовується у всьому світі.

Кінезіотейпи – це еластичні бавовняні стрічки, покриті гіпоалергенним гелем, що клеїть, на акриловій основі. Вони накладаються на шкіру і при температурі тіла клей активізується. Оскільки бавовна – матеріал, що дихає, тейпи можна залишати на шкірі до 2 тижнів. При цьому пацієнт абсолютно не обмежений у рухах та може спокійно приймати водні процедури.

Суть методики полягає в тому, що до хворого місця (розтягнутого м’яза, сухожилля або гематоми) особливим способом приклеюється тейп довжиною кілька десятків см і шириною 5-10 см.

Існує кілька способів приклеювання тейпу залежно від бажаного ефекту. Натяг тейпа дуже близький до натягу шкіри людини, тому він як би бере на себе частину навантаження перевантажених ділянок, допомагаючи їм у роботі.

Методика кінезіотейпування ґрунтується на ряді ефектів від застосування лікувальних тейпів:

 1. Поліпшення тканинного обміну.
 2. Мінімізація больового синдрому.
 3. Поліпшення м’язового тонусу та загальної моторики.
 4. М’яка фіксація ушкоджених суглобів.
 5. Опосередкований вплив на внутрішні органи.

Ці ефекти досягаються завдяки унікальним властивостям тейпу, основним з яких є еластичність, схожа на еластичність шкірних покривів людини. Після накладання тейп піднімає шкіру, “розсуваючи” внутрішньошкірний простір та знижуючи тиск травмованої ділянки. Цей факт сприяє:

 • стимуляції нервових закінчень;
 • порятунку від болю;
 • розслаблення сполучних тканин;
 • покращення лімфодренажу.

Дія тейпу починається відразу після приклеювання та триває цілодобово до 5 днів. Протягом цього часу його не потрібно відклеювати та знімати. Тейпи виготовляються із сучасних матеріалів на основі бавовни та акрилу, швидко сохнуть, не містять алергенних матеріалів та багато днів тримаються на тілі, не завдаючи дискомфорту навіть при контакті з водою.

Численні дослідження на спортсменах показали, що дія тейпінгу найбільше виражена протягом перших 5 днів, після чого ефект плавно знижується. Найзначніший ефект – знеболюючий та протизапальний. Вже за кілька хвилин після правильного приклеювання тейпу відчувається полегшення болю та збільшення обсягу руху хворої кінцівки.

На відміну від класичного жорсткого тейпінгу та еластичних бинтів, які мають забезпечити повну фіксацію, кінезіотейпінг дозволяє зберегти і навіть збільшити рухливість пошкодженої кінцівки. Відбувається це за рахунок того, що стрічка, що тягнеться, бере на себе частину навантаження сухожиль і м’язів, а також піднімає шкіру і дає свободу руху рідин під нею. Таким чином, кінезіотейпінг дозволяє організму задіяти власні сили для лікування завдяки підтримці, стабілізації м’язів, суглобів та зв’язок та збільшенню простору для циркуляції міжклітинної рідини, крові та лімфи.

Донедавна спортивна медицина була основною і, по суті, єдиною сферою застосування кінезіотейпінгу. Проте в останні роки, завдяки своїй простоті та ефективності, методика кінезіотейпування набула поширення і в реабілітації.

Кінезіотейпінг ефективний у лікуванні:

 • розтягнення зв’язок;
 • забій м’яких тканин та гематоми;
 • підвивихів кісточки, плеча, пальців;
 • плечолопаткового періартриту (болі у плечі);
 • ліктя тенісиста та інших епікондилітів;
 • болю в коліні, підвивиху надколінка;
 • болю в шиї;
 • головний біль;
 • болі в попереку та набряків ніг у вагітних;
 • остеохондрозу хребта.

Існує три основні методи кінезіотейпування, вибір яких залежить від мети, яку необхідно досягти при використанні цієї методики.

Насамперед це лімфатичний принцип, покликаний відтягнути шкірні покриви, щоб збільшити простір під ними. Таким чином, значно покращується циркуляція рідин організму, а також купіруються больові відчуття та запальні процеси.

Другий метод зветься функціональним. При такому варіанті застосування досягається зміна тонусу м’яза, він може бути знижений, так і збільшений в залежності від типу травм або терапевтичного ефекту. Не менш ефективний спосіб для підтримки м’язів та суглобів травмованої кінцівки, при цьому кінезіотейп працює настільки непомітно, що практично не позначається на можливостях у роботі та тренуваннях.

Третя методика передбачає зміцнення зв’язок, що є актуальним після оперативного втручання.

Для правильного використання складних аплікацій необхідно добре знати анатомію та мати практичний досвід застосування цих пластирів. У такому разі буде розумніше скористатися послугами спеціаліста-реабілітолога. Зазвичай фахівці використовують кілька методів відразу, поєднуючи процедури програми реабілітації. Кожна з них призначена для відновлення функцій організму після певної травми або операції. У сукупності засоби дадуть максимально можливий результат у найкоротші терміни та з мінімальним дискомфортом.

Протипоказання до використання методу:

 • Тейп не можна накладати на відкриту рану;
 • Тейп не накладають при шкірних захворюваннях;
 • Аплікація тейпу не рекомендована при тромбозі;
 • Цим методом обережно користуються при вагітності, особливо в останньому триместрі;
 • Кінезіотейпування заборонено при алергічних реакціях;
 • Не можна накладати тейпи при онкології

Як результати сказаного, відзначимо, що даний метод є перевіреним і доведено дієвим способом без лікарського втручання. Універсальність практик показує зручність і результативність при роботі з різними проблемами, причому у пацієнтів різного віку.

Меню
Call Now Button