Родимі (невуси) – доброякісні утворення, що складаються зі скупчень пігментних клітин (меланоцитів). Спостерігаються від народження і мають характерний колір (від жовто-коричневого до чорного, залежно від концентрації меланіну). Також рідимі плями можуть з’являтися протягом життя. Зазвичай такі пігментні плями бувають плоскими або трохи виступають над шкірою, а їх поверхня може бути гладкою або шорсткою. Деякі родимки покриті волосками.
Вікові (лентиго) – коричневі або світло-коричневі плями, що злегка піднімаються над поверхнею шкіри. У їхній області спостерігається поєднання гіперпігментації та кератозу (потовщення рогового шару).
Такі плями, як правило, з’являються після 50 років на відкритих ділянках тіла, які протягом життя піддавалися сонячному опроміненню та проникненню в шкіру УФ-випромінювання, та пов’язані з віковими змінами у шкірі. у старіючій шкірі деякі клітини починають накопичувати меланін у більшій кількості, ніж інші, причому відбувається це нерівномірно, формуються вікові пігментні плями. Цьому процесу сприяє гормональна перебудова організму, що відбувається у жінок у період менопаузи (в організмі чоловіків відбуваються схожі зміни, але вони менш виражені).
Сонячні пігментні плями є результатом сонячних опіків, що утворюються в результаті інтенсивного сонячного опромінення, а також при неправильній засмазі в соляріях. В основному з’являються на обличчі, зоні декольте, плечах та спині.
Пігментні плями вагітності (хлоазма, «маска вагітності») – обмежена гіперпігментація шкіри, що виникає внаслідок підвищеного продукування пігменту. Хлоазма виражається симетрично розташованими різної форми, різко окресленими пігментними плямами жовтувато-бурого, іноді темно-чорного кольору.
З’являються такі плями в перші місяці вагітності, локалізуючись на обличчі, навколо сосків, живота, а поступово зникають, протягом декількох місяців. Іноді пігментні плями залишаються довше і набувають стійкого характеру. Хлоазма відрізняється чіткістю контурів і великими розмірами плям.
Плями фотосенсибілізації (місцева пігментація) виникають у разі підвищеної чутливості шкіри до дії ультрафіолетового чи видимого випромінювань.
Також плями фотосенсибілізації можуть виникнути внаслідок впливу сонячних променів на шкірний покрив, у якому накопичилися хімічні речовини (у тому числі лікарські засоби: деякі антибіотики, сульфаніламіди, тетрацикліни, фторхінолони та ін) та/або продукти їх перетворення в організмі. Слід звернути увагу і на препарати, нанесені на шкіру перед прийняттям сонячних ванн: спиртові продукти (парфуми, туалетна вода, дезодорант і т.д.), деякі ефірні олії (вся цитрусова група) діють як маленькі лупи, через які сонячне світло фокусується на шкірі, що провокує появу плям фотосенсибілізації.
Ластовиння (ефеліди) – дрібні жовто-бурі плями, що не дають жодних суб’єктивних відчуттів, що розташовуються переважно на відкритих частинах тіла, на обличчі, руках і т.д. З’являються зазвичай навесні (звідси і назва), при перших променях сонця, а восени та взимку проходять або частково зникають. Ластовиння з’являються в дитячому віці (з 4-6 років). в основному у світлошкірих та/або світловолосих, рудих людей. Найбільша інтенсивність ластовиння спостерігається в період від 13 до 25 років. У літньому віці ластовиння поступово тьмяніють, зменшуються в розмірах або зникають. Ластовинки запобігають сонячним опікам, фокусуючи сонячне світло на собі.
Запальні явища, травми – нерідко після подряпин, опіків, інших травм шкіри (особливо якщо відразу після загоєння шкіра піддавалася ультрафіолетовому опроміненню), на їх місці вогнища ураження формується гіперпігментація. Так утворюються і пігментні плями після вугрів.