Корекція пігментації

Порушення пігментації шкіри – одна з найактуальніших проблем дерматокосметології.

Пігментація (від латинського pigmentum – фарба) – характеризується появою темних плям на обличчі, руках та інших ділянках тіла, вікових пігментних плям, спричинених скупченням меланіну.

Колір людської шкіри залежить від наявності в ній барвників – пігментів, головним з яких є меланін. Меланін є природним фільтром шкіри і захищає її від проникнення шкідливої дії УФ-випромінювання. Рівень вмісту меланіну визначає пігментацію шкіри.

Існує два типи пігментації: конституційний та факультативний.

Конституційний тип обумовлений генетично (даний від батьків) і не залежить від зовнішніх чинників. Такий вид пігментації називають незворотнім.

Факультативний тип пігментації залежить від зовнішніх факторів: наприклад, потемніння шкіри після перебування на сонці або гіперпігментація, що виникає при різних захворюваннях та хімічних впливах. Така пігментація є зворотньою, оскільки зникає після усунення причини.

Пігментні плями з'являються внаслідок внутрішніх та зовнішніх факторів:

За значимістю фактори, що схиляють до пігментоутворення, йдуть наступним чином: у 52–63% випадків причиною виникнення пігментних плям є надмірне ультрафіолетове випромінювання (інсоляція), у 25–32% – гормональні порушення, не пов’язані з вагітністю, або запальні процеси,  18- 24 % – вагітність.

Отже, згідно зі статистикою, найпоширенішою причиною виникнення гіперпігментації є інсоляція, яка призводить до передчасного старіння шкіри або так званого фотостаріння. Сонячні промені посилюють процес утворення вільних радикалів, які надають згубний вплив на клітини шкіри, що, у свою чергу, веде до різноманітних порушень, одним з яких є гіперпігментація. Ультрафіолетове випромінювання викликає підвищення активності деяких меланоцитів, за рахунок чого розвивається гіперпігментація.Ці явища характерні для пацієнтів віком від 30 років, локалізуються в області обличчя (найчастіше лоб) та відкритих ділянок тіла (спина, плечі). Ступінь ураження залежить від тривалості перебування на сонці та типу шкіри (люди, що належать до I, II та III фототипів шкіри, найбільш схильні до появи гіперпігментації).

Розрізняють кілька видів пігментних плям відповідно до типу їх походження.

Родимі (невуси) – доброякісні утворення, що складаються зі скупчень пігментних клітин (меланоцитів). Спостерігаються від народження і мають характерний колір (від жовто-коричневого до чорного, залежно від концентрації меланіну). Також рідимі плями можуть з’являтися протягом життя. Зазвичай такі пігментні плями бувають плоскими або трохи виступають над шкірою, а їх поверхня може бути гладкою або шорсткою. Деякі родимки покриті волосками.

Вікові (лентиго) – коричневі або світло-коричневі плями, що злегка піднімаються над поверхнею шкіри. У їхній області спостерігається поєднання гіперпігментації та кератозу (потовщення рогового шару).

Такі плями, як правило, з’являються після 50 років на відкритих ділянках тіла, які протягом життя піддавалися сонячному опроміненню та проникненню в шкіру УФ-випромінювання, та пов’язані з віковими змінами у шкірі. у старіючій шкірі деякі клітини починають накопичувати меланін у більшій кількості, ніж інші, причому відбувається це нерівномірно, формуються вікові пігментні плями. Цьому процесу сприяє гормональна перебудова організму, що відбувається у жінок у період менопаузи (в організмі чоловіків відбуваються схожі зміни, але вони менш виражені).

Сонячні пігментні плями є результатом сонячних опіків, що утворюються в результаті інтенсивного сонячного опромінення, а також при неправильній засмазі в соляріях. В основному з’являються на обличчі, зоні декольте, плечах та спині.

Пігментні плями вагітності (хлоазма, «маска вагітності») – обмежена гіперпігментація шкіри, що виникає внаслідок підвищеного продукування пігменту. Хлоазма виражається симетрично розташованими різної форми, різко окресленими пігментними плямами жовтувато-бурого, іноді темно-чорного кольору.

З’являються такі плями в перші місяці вагітності, локалізуючись на обличчі, навколо сосків, живота, а поступово зникають, протягом декількох місяців. Іноді пігментні плями залишаються довше і набувають стійкого характеру. Хлоазма відрізняється чіткістю контурів і великими розмірами плям.

Плями фотосенсибілізації (місцева пігментація) виникають у разі підвищеної чутливості шкіри до дії ультрафіолетового чи видимого випромінювань.

Також плями фотосенсибілізації можуть виникнути внаслідок впливу сонячних променів на шкірний покрив, у якому накопичилися хімічні речовини (у тому числі лікарські засоби: деякі антибіотики, сульфаніламіди, тетрацикліни, фторхінолони та ін) та/або продукти їх перетворення в організмі. Слід звернути увагу і на препарати, нанесені на шкіру перед прийняттям сонячних ванн: спиртові продукти (парфуми, туалетна вода, дезодорант і т.д.), деякі ефірні олії (вся цитрусова група) діють як маленькі лупи, через які сонячне світло фокусується на шкірі, що провокує появу плям фотосенсибілізації.

Ластовиння (ефеліди) – дрібні жовто-бурі плями, що не дають жодних суб’єктивних відчуттів, що розташовуються переважно на відкритих частинах тіла, на обличчі, руках і т.д. З’являються зазвичай навесні (звідси і назва), при перших променях сонця, а восени та взимку проходять або частково зникають. Ластовиння з’являються в дитячому віці (з 4-6 років). в основному у світлошкірих та/або світловолосих, рудих людей. Найбільша інтенсивність ластовиння спостерігається в період від 13 до 25 років. У літньому віці ластовиння поступово тьмяніють, зменшуються в розмірах або зникають. Ластовинки запобігають сонячним опікам, фокусуючи сонячне світло на собі.

Запальні явища, травми – нерідко після подряпин, опіків, інших травм шкіри (особливо якщо відразу після загоєння шкіра піддавалася ультрафіолетовому опроміненню), на їх місці вогнища ураження формується гіперпігментація. Так утворюються і пігментні плями після вугрів.

МЕТОДИ БОРОТЬБИ З ГІПЕРПІГМЕНТАЦІЄЮ:

  1. Методи, спрямовані на зменшення вироблення меланіну (депігментуючі препарати та косметичні програми, мезотерапія).
  2. Відлущуючі процедури (пілінги, предермалізація).
  3. Лазеротерапія (лазерне шліфування шкіри, лазеротерапія, терапія IPL).

Слід пам'ятати:

  • залежно від свого походження пігментні плями можуть піддаватися лікуванню, але жодна методика не може гарантувати на 100%, що пігментні плями на шкірі зникнуть назавжди.
  • при виборі методів лікування пігментних плям насамперед слід визначити причину її виникнення. При лікуванні необхідно враховувати як її вигляд, так і супутні проблеми пацієнта, вік, тип шкіри, фототип, наявність протипоказань до певних методів.
  • Якщо Ви вирішили усунути пігментні плями, рекомендуємо для призначення ефективного лікування отримати консультацію фахівця.
  • Порушення пігментації можуть виникати і після різних косметологічних процедур, наприклад серединних хімічних пілінгів або пластичних операцій. Тому якщо після процедури призначено застосування сонцезахисних засобів, необхідно обов’язково ними користуватися.
  • тривалість збереження результату безпосередньо залежить від правильно підібраного домашнього догляду за пігментованою шкірою.
  • при проведенні будь-якого лікування гіперпігментації необхідний обов’язковий захист від ультрафіолетових променів. Саме тому осінь-зима є ідеальним часом для усунення пігментних утворень!
Меню
Call Now Button